Pałace w Polsce - mało znane perełki architektury pałacowej
Autor: Marian Data: 2022-05-29 18:53

 

 

 

Pałace w Polsce - mało znane perełki architektury pałacowej

 

Prawie każdy zna takie rezydencje jak Wilanów czy Łazienki Królewskie w Warszawie. Ale oprócz tych sztandarowych obiektów w Polsce można znaleźć prawdziwe perełki architektury pałacowej. Oto 25 mniej znanych pałaców w Polsce

 

Pałace zawsze przyciągały turystów i zawsze były traktowane jako największe atrakcje turystyczne. W Polsce jest ich prawdopodobnie ponad dwa tysiące. Niestety wiele z nich wegetuje poranionych przez burzliwe wiatry historii. Te, które miały więcej szczęścia, znalazły nowych troskliwych właścicieli i odzyskują dawny blask.

 

Porozrzucane po całym kraju, prezentują różne style i mody architektoniczne odzwierciedlające ducha czasów, w których powstały oraz charaktery i aspiracje swoich fundatorów. Zwykle również skrywają w swojej przeszłości wiele ciekawych historii.

Może zatem warto zaplanować na weekend wycieczkę po mniej znanych polskich pałacach?1/25 Pałac w Wojanowie

Jednym z najciekawszych pałaców położonych w Kotlinie Jeleniogórskiej jest pałac w Wojanowie. Rezydencję wzniesiono w XVII w., ale wygląd dzisiejszej to efekt przebudowy z 1835 r. kiedy to król Prus Fryderyk Wilhelm III kupił go dla swojej córki Luizy. Neogotycki obiekt z czterema wieżami i wspaniałym zejściem do ogrodu oraz starym parkiem (kilkusetletnie dęby i lipy) nad Bobrem stanowi jeden z najpiękniejszych kompleksów tego rodzaju w Polsce.

 

2/25 Pałac w Grodkowicach

 

Leżące w połowie drogi między Wieliczką a Bochnią Grodkowice wzmiankowane były już pod koniec XIV w. Na początku XX w. Grodkowice przeszły w ręce Władysława Żeleńskiego, który postanowił zbudować nową siedzibę. Jej zaprojektowanie zlecił Teodorowi Talowskiemu, słynnemu architektowi krakowskiemu, znanemu z realizacji kamienic „Pod Śpiewającą Żabą”, „Pod Pająkiem” i wielu innych. W pobliżu pałacu otoczonego parkiem znajduje się jeszcze wiele interesujących budynków gospodarczych tworzących niegdyś rozległy zespół folwarczny, m.in. czworaki, obory, stajnie i spichlerz.

 

3/25 Pałac w Antoninie

 

Antonin to wieś położona pośród wiekowych lasów, na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Antoni Henryk Radziwiłł wiedział, co robi, gdy kazał tu sobie wybudować letni pałac myśliwski. Neoklasycystyczna konstrukcja jest dość nietypowa, o czym może świadczyć sam fakt wykonania jej z drewna. Główny korpus ma plan ośmioboku, a boczne, nieco niższe pomieszczenia dobudowano do niego, tworząc w rezultacie kształt krzyża greckiego. Wokół rezydencji rozciąga się wspaniały, 10-hektarowy park krajobrazowy

 

4/25 Pałac w Paszkówce

 

 

Piękny pałacyk zobaczyć można w Paszkówce pod Krakowem. Wybudowany w latach 1865-1870, jest dziełem znanego krakowskiego architekta, Feliksa Księżarskiego, autora budynku Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na początku lat 90. pałac został opuszczony i dopiero w 1997 r. zyskał nowego właściciela, który przeprowadził w nim remont, przeznaczając go na hotel i centrum konferencyjne.


5/25 Pałac Narzymskich w Jabłonowie Pomorskim

 

Na zachód od centrum Jabłonowa Pomorskiego wyrasta stroma i wielka Góra Zamkowa. Wznosi się tu rezydencja wybudowana w 1854 r. na wzór francuskiego zamku Miramare. Do zamku przylegają tarasy, kaplica i długi łącznik prowadzący do przypominających wieże oficyn. Zamek otoczony jest starym parkiem. W budowli mieści się klasztor żeński i sanktuarium.

 

 6/25 Pałac w Kamieniu Śląskim

 

 

Kamień Śląski to miejscowość położona niedaleko Opola. Zasłynęła przede wszystkim jako miejsce urodzenia św. Jacka, bł. Czesława i bł. Bronisławy. Oprócz rodziny Odrowążów, ważną rolę w dziejach Kamienia Śląskiego odegrały rodziny Strzałów, Larischów i Strachwitzów. Dbały one o rozwój i utrzymanie tutejszego zamku, który z czasem przybrał kształt i funkcję pałacową. II wojnę światową pałac przetrwał w stanie niemalże nienaruszonym. W 1958 r. majątek w Kamieniu Śląskim został zmilitaryzowany, a pałac przeznaczono na mieszkania dla wojska. W 1970 r., po uprzednim zniszczeniu, został on podpalony. W 1990 r. ruiny pałacu przekazano Diecezji Opolskiej, która obiekt pięknie odremontowała.

 

7/25 Pałac w Orońsku

 

Główną atrakcją turystyczną leżącego pod Radomiem Orońska i powodem, dla którego jest znane, jest posiadłość i pałacyk należące niegdyś do Józefa Brandta, polskiego malarza szkoły monachijskiej. Pałacyk ten nadal jest związany ze sztuką - w jego dawnych zabudowaniach gospodarczych mieści się Centrum Rzeźby Polskiej. Zajmuje zespół podworski, w skład którego wchodzą: pałac, kaplica, oranżeria, oficyna, budynki gospodarcze oraz park krajobrazowy z malowniczymi stawami i starymi drzewami, który jest zarazem galerią rzeźby

 

8/25 Pałac w Brynku

 

Pałac w Brynku, niedaleko Tarnowskich Gór, zbudowany został w 1829 roku i powiększany w 1872 r. wg projektu Carla Johana Luedckego. Obok znajduje się kaplica pałacowa z XIX w. i kompleks zabudowań z domem ogrodnika, wartownią, wozownią, wieżą wodną oraz stajniami z ujeżdżalnią. Całość otacza piękny park krajobrazowy. Dzisiaj w pałacu ma siedzibę Technikum Leśne z internatem.

 

9/25 Pałac Buchholtzów w Supraślu

 

Supraśl znana jest ze swej wspaniałej obronnej cerkwi z XVI w. warto tu też zobaczyć Pałac Buchholtzów - secesyjny obiekt, który był siedzibą jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów. Został zbudowany w latach 1892-1903. We wnętrzu zachowały się polichromie, stolarka, sztukateria i żeliwna secesyjna klatka schodowa. Przy pałacu znajduje się park przekomponowany na pocz. XX w. - jedyny przykład secesyjnego ogrodu w województwie podlaskim

 

10/25 Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

 

Pławniowice - mała miejscowość położona na północny zachód od Gliwic przy autostradzie A4, przyciąga wielu przyjezdnych swą "architektoniczną perełką", jaką jest malowniczy Zespół Pałacowo-Parkowy z końca XIX w. Zaprojektowanie i budowę tego obiektu, w miejsce wcześniejszego zbudowanego w 1737 r., zlecił hrabia Franciszek II Ballestrem. Pałac jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego

 

11/25 Zespół pałacowy w Galinach

 

Piękny zespół pałacowy można zobaczyć w mazurskich Galinach. Skąłda się nań XVI-wieczny renesansowy pałac otoczony pięciohektarowym parkiem, przeciętym krętym korytem Pisy, wraz z przyległym XIX-wiecznym folwarkiem. Podczas długich lat zaniedbania, a później opuszczenia, pałac wraz z całym otoczeniem popadł w ruinę. Obecnie, po trwającej wiele lat odbudowie, funkcjonuje tu hotel z restauracją, stadnina koni i klub jeździecki.

 

12/25 Pałac w Poddębicach

 

Pałac w Poddębicach, położonych na zachód od Łodzi, zaliczany jest do najpiękniejszych zabytków renesansu w tej części Polski. Jego budowę w roku 1610 rozpoczął dziedzic Poddębic, wojewoda rawski Zygmunt Grudziński, który po bitwie pod Guzowem odsunął się od polityki i osiadł w Poddębicach. Całe założenie architektoniczne nawiązuje swym stylem do małopolskich dworów renesansowych i porównuje się do willi włoskich tego samego okresu.

 

13/25 Zespół pałacowo-parkowy w Kurozwękach

 

Zespół pałacowo-parkowy w Kurozwękach usytuowany jest na północny zachód od miasteczka, w dolinie Czarnej. Początkowo była to warownia Kurozwęckich wzniesiona pod koniec XIV wieku, w kolejnych stuleciach budowlę wielokrotnie przebudowywano, nadając jej coraz bardziej reprezentacyjny charakter. Lata 1768-1778 przyniosły przebudowę pałacu w formie późnobarokowego pałacu z elementami wczesnego klasycyzmu

 

14/25 Pałac Ogińskich w Siedlcach

 

Jednym z najpiękniejszych zabytków Siedlec jest klasycystyczny pałac Ogińskich, obecnie administrowany przez Akademię Podlaską. Stoi on w parku miejskim, kiedyś jednym z najpiękniejszych ogrodów romantycznych w Polsce. Architekt Szymon Bogumił Zug, który nadawał oblicze ogrodowi w latach 1776–1781, porozmieszczał w jego zakątkach liczne, w większości nieistniejące już, budowle parkowe.

 

15/25 Pałac w Śmiełowie

 

Walory krajobrazowe okolic wielkopolskiego Śmiełowa wykorzystano, budując pałac, wyglądający naprawdę imponująco z okolicznych wzgórz. Został on wzniesiony według projektu Stanisława Zawadzkiego w 1797 r. na planie podkowy i jest jedną z najciekawszych klasycystycznych budowli w Wielkopolsce, przykładem XVIII-wiecznej rezydencji szlacheckiej.

 

16/25 Pałac w Guzowie

 

 

Guzów, położony na północny wschód od Skierniewic, znany jest przede wszystkim z tego, że w 1765 r. urodził się tu Michał Kleofas Ogiński (1765–1833), który na trwałe zapisał się w historii muzyki polskiej słynnym polonezem. Jedni z właścicieli - Sobańscy - w 1880 r. otrzymali z rąk papieskich tytuł hrabiowski. Wybudowali wówczas reprezentacyjny pałac, zaprojektowany przez Władysława Hirschla, a wzorowany na rezydencjach francuskich. Do dzisiaj siedziba robi spore wrażenie wyrafinowaną architekturą, a otacza ją piękny park krajobrazowy ze zbiornikami wodnymi i sztucznymi wyspami.

17/25 Pałac w Rzucewie

 

Niewielka wioska Rzucewo leży na niewysokim brzegu Zatoki Puckiej, z dala od głównej szosy. Słynie z imponującej neogotyckiej rezydencji, którą wybudowali von Belowowie, władający Rzucewem do końca II wojny światowej. Dzisiaj w gruntownie odnowionym budynku działa stylowy hotel. Z tarasu na dachu roztacza się widok na zatokę i piękny park z jedynym w okolicy kasztanowcem jadalnym.

 

18/25 Pałac w Sorkwitach

 

Położona na przesmyku między dwoma jeziorami miejscowość Sorkwity może poszczycić się wspaniałym pałacem. W 1788 roku major huzarów Jan Zygmunt Bronikowski von Oppeln, wybudował w Sorkwitach dwór. W latach 1850-1856 Juliusz von Mirbach przebudował dwór w pałac w stylu angielskiego neogotyku. Ogromny piętrowy gmach z czerwonej cegły stanął w rozległym parku krajobrazowym nad malowniczym jeziorem Lampackim.

 

19/25 Pałac w Otwocku Wielkim

 

Piękny pałac zobaczyć można 6 km na zachód od Karczewa - w miejscowości Otwock Wielki. Późnobarokowa budowla powstała w latach 1693–1703, od razu stając się celem wizyt różnych koronowanych głów, m.in. Augusta II i cara Rosji Piotra I Wielkiego. Pałac powstał na kępie w starorzeczu Wisły. Od 1975 r. stał się rezydencją dla gości zagranicznych rządu PRL, a potem miejscem zamieszkania generała Jaruzelskiego.

 

20/25 Pałac w Drogoszach

 

Drogosze leżą w pobliżu Kętrzyna, niedaleko granicy z obwodem kaliningradzkim. Stoi tu imponujący pałac o fasadzie długości prawie stu metrów, wzniesiony w stylu klasycyzującego baroku na początku XVIII w. Budowlę zaprojektował J. von Collas, wykorzystując plany znanego angielskiego architekta Jana de Bodta, autora projektu innej siedziby tego rodu w Lowenhagen koło Królewca.

 

21/25 Pałac Potockich w Krzeszowicach

 

Zaniedbany nieco pałac Potockich w Krzeszowicach według projektu Franciszka Marii Lanciego został wzniesiony w latach 1850–1855 na polecenie Zofii Potockiej. Rezydencja stoi w najwyższym punkcie wspaniałego parku krajobrazowego. Od 1940 r. obiekt był letnią rezydencją gubernatora Hansa Franka. Okalający pałac XIX-wieczny park zaprojektowano w stylu angielskim tak, by przypominał naturalny las, w którym od czasu do czasu otwierają się polany widokowe.

 

22/25 Pałac w Narolu

 

Narol to małe miasteczko na południowym krańcu Roztocza. Miasteczko ma bardzo burzliwą historię - zawitał tu Bohdan Chmielnicki, pojawiali się Tatarzy pobici przez wojska Jana III Sobieskiego. Ozdobą miejscowości jest bez wątpienia późnobarokowy pałac wzniesiony w końcu XVIII w. Prowadzi doń aleja starych lip, bramę wjazdową ozdabiają obeliski. Wszystko jest tu powoli odbudowywane.

 

23/25 Pałac w Dąbrowicy

 

Dąbrowica to obecnie niewielka wieś pod Lublinem. W XVI i XVII w. wznosił się tu renesansowy pałac, gniazdo rodowe Firlejów. Rozbudował go Mikołaj Firlej - wojewoda sandomierski i starosta lubelski. Do dziś przetrwała jedna wieża i arkada logii. W końcu lat 70. wybudowano Międzynarodowy Dom Spotkań, w którego bryłę wkomponowano zabytkową wieżę.

 

24/25 Zespół pałacowo-parkowy w Książu Wielkim

 

Zespół pałacowo-parkowy w Książu Wielkim, niedaleko Miechowa, to jeden z najpiękniejszych zabytków architektury polskiej XVI w. Powstał dla rodu Myszkowskich, ówczesnych właścicieli miasta, którzy postanowili ulokować tu swą główną rezydencję rodową, dotąd znajdującą się na zamku Mirów, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa starej jurajskiej fortecy przeniesiona została na nowy pałac.

 

25/25 Pałac Twardowskich w Kobylnikach

 

Kobylniki to niewielka miejscowość niedaleko Szamotuł. Warto zobaczyć tu neorenesansowy pałac Twardowskich. Zbudowano go w latach 1886–1887, urozmaicając bryłę budynku licznymi wieżyczkami, kominami i sterczynami. W 1990 r. pałac gruntownie odremontowano i otwarto w nim hotel z restauracją.

 

 

źródło tekstu :

https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/25-nieznanych-palacow-w-polsce/6vg2r4b,07640b54?fbclid=IwAR3yaeBgtoBir-BODk3E_Orkh1XkBUARhY3nmc3UHp2SVkTeODOK_BpjXCQ

Ocena: 6
Komentarze
Dodał(a): nenIngefs Dnia: 2023-01-11
<a href=https://doxycycline.world/>doxycycline for cellulitis</a> I always felt people lean too hard on AI s

Dodał(a): Marian Dnia: 2022-05-29
Polecam