BARDO: POLSKIE MIASTECZKO CUDÓW
Autor: Marian Data: 2022-05-09 21:26

Leżące w zakolu Nysy Kłodzkiej Bardo nie bez powodu zyskało przydomek "miasta cudów". Ci, którzy mieli już okazję w nim być, deklarują chęć powrotu. Urokliwa miejscowość daje prawdziwe wytchnienie dla ducha, nie tylko z uwagi na atrakcje przyrodnicze. Co tak skutecznie przyciąga do odwiedzenia Barda? Sprawdź!

Bardo: Idealne dla fanów sportów wodnych

Dla tych, którzy nazwę położonego w zakolu Nysy Kłodzkiej miasteczka słyszą po raz pierwszy, może brzmieć podobnie do francuskiego raju winnic, czyli Bardeaux (fonetycznie Bordo).

Do Barda warto wybrać się wiosną, a jeszcze lepiej latem. Jedną z najważniejszych atrakcji urokliwie usytuowanego w Górach Bardzkich miasteczka jest okalająca je rzeka - Nysa Kłodzka. Dla mieszkańców okolicznych terenów nie zawsze jest ona powodem do radości. Potrafi uprzykrzyć życie, gdy występuje z brzegów. Jednak dla turystów, a szczególnie fanów kajakarstwa, bywa decydującym kryterium przy wyborze kierunku podróży. Zwłaszcza że Nysa Kłodzka ma w rejonie Barda spokojny przebieg, charakterystyczny raczej dla terenów nizinnych

Bardo dla miłośników trekkingu

Ważną atrakcją Barda są oczywiście szlaki niewysokich Gór Bardzkich, a ich zaletą fakt, że nie wymagają olimpijskiej formy. Tym wędrówkom może sprostać niemal każdy. Bonusem, oprócz oczywistych korzyści z ruchu, są przepiękne widoki, jakie można podziwiać ze szczytów. Choć Góry Bardzkie nie są najwyższymi na Dolnym Śląsku, z ich szczytów widać rozległe tereny. I, co dla wielu osób nie do przecenienia, znaleźć ciszę. Bardzkie szlaki nie są przeludnione, pozwalają odpocząć od zgiełku i nadmiaru bodźców.

Obryw Bardzki: Słynny punkt widokowy

Ten punkt przyciąga turystów jak magnes. W okolicy Obrywu Bardzkiego można spotkać najwięcej turystów. Położony na wysokości 390 m n.p.m. punkt widokowy pozwala podziwiać panoramę ulokowanego wśród zalesionych gór i okalanego linią Nysy Kłodzkiej miasteczka. Dalej rozpościerają się Góry Stołowe. Zdaniem turystów, Obryw Bardzki zdecydowanie jest wart swojej sławy, bo widok z niego dosłownie zapiera dech w piersiach. Trasa nie jest wymagająca, dostępna również dla rowerzystów.

 

Bardo "miastem cudów" - kult Matki Boskiej

Piękne widoki i atrakcje, które są konsekwencją sił natury, to nie wszystko, co ma do zaoferowania Bardo. Choć dla wielu te przyrodnicze są prawdziwymi cudami, przydomek, jaki zyskało miasteczko, ma związek z Matką Boską, która - zgodnie z wierzeniami - odcisnęła w nim swoją stopę. 

Podobno Matka Boska wyjątkowo ulubiła sobie małe Bardo. Objawiła się w nim w XIV wieku zostawiając pamiątkę w postaci stopy odbitej na kamieniu, obok którego wzniesiono świątynię. Bardo słynie z licznych kapliczek rozsianych wokół miasta.

Wielu turystów odwiedza Bardo głównie z uwagi na kult Matki Boskiej, na cześć której powstała słynna figurka. Wielu wierzy w jej leczniczą moc i z taką intencją odwiedza miasteczk

 

Kult Matki Boskiej był w Bardzie tak silny, że konieczne stało się wybudowane nowej świątyni. Powstał okazały, barokowy kościół o dwóch majestatycznych wieżach - pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Uwagę przyciągają nie tylko bogato zdobione barokowe ołtarze i wyjątkowa ambona, ale też organy. Te mocne akcenty mocno kontrastują z prostym, surowym wnętrzem potężnej bazyliki, która może pomieścić nawet 5 tys. wiernych. Przy świątyni znajduje się barokowy klasztor. Warto go zobaczyć.

Do Barda tłumnie przybywają wierni z całego kraju, a także z zagranicy. Liczne zakony mają na terenie miasta swoje siedziby, a Bardo ma status ośrodka kultu maryjnego


Jest jeszcze jedno, szczególne miejsce, do którego udają się wierni szukający uzdrowienia. To źródełko maryjne na Górze Bardzkiej. Zgodnie z wierzeniami, mężczyzna, który napił się wody z tego źródła, został uleczony. Od tamtej pory uznaje się, że woda ze źródła maryjnego ma właściwości lecznicze.


Bardo: Urok Dolnego Śląska

Na uwagę zasługuje XVI-wieczny kamienny most z charakterystycznymi elementami gotyckimi. Przyjemność daje bezcelowe wałęsanie się po rynku i uliczkach Barda, przy których stoi wiele ciekawych kamienic. Bardo jest jednym z najładniejszych miasteczek Dolnego Śląska.

Obok słynnego Obrywu Bardzkiego, drugim punktem widokowym jest Miejsce Hrabiowskie, które zostało zaaranżowane w XIX wieku przez hrabinę Annę Deym. To doskonałe miejsce, które pozwala spojrzeć na Bardo i okolicę z innej, mniej znanej perspektywy.

Bardo: Idealne na jednodniowy wypad czy dłuższy pobyt?

Wszystko zależy od tego, czego szukamy. Dla miłośników ciszy, którzy "ładują akumulatory" na łonie natury, Bardo może okazać się doskonałą lokalizacją również na dłuższy pobyt. I wcale nie trzeba tylko kontemplować ciszy i przyrody. Bardo daje wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu na szlakach i trasach rowerowych oraz sportów wodnych, w tym słynnych spływów kajakowych i pontonowych po Nysie Kłodzkiej.

Bardo jest też doskonałą opcją na krótką, nawet jednodniową wycieczkę, zwłaszcza dla mieszkańców południowo-zachodniej Polski.


źródło: https://styl.interia.pl/podroze/news-bardo-polskie-miasteczko-cudow,nId,6002252


Ocena: 6
Komentarze