Polska Toskania kusi przyrodą i winem. Dlaczego warto odwiedzić Roztocze?
Autor: Marian Data: 2022-05-27 18:31

Polska Toskania kusi przyrodą i winem. Dlaczego warto odwiedzić Roztocze?


Choć produkcja wina w Polsce odrodziła się zaledwie kilkanaście lat temu to ich jakość jest już bardzo wysoka. Dlatego zamiast podróżować po najsłynniejszych krajach winiarskich zachęcamy do podróży Szlakiem Polskich Winnic. Wszak na Roztoczu dzięki dużemu nasłonecznieniu i licznym wzniesieniom terenu można poczuć się nawet jak w Toskanii.

Roztocze to malowniczy region na południowo-wschodnim krańcu Polski, który rozciąga się przez województwa lubelskie i podkarpackie aż do Lwowa. Jego polska część słynie zarówno z jakościowych win owocowych oraz gronowych jak i pysznej kuchni, która jest bardzo przyjazna również wegetarianom. Warto skosztować m.in. cebularza, pierogów z bobem oraz regionalnego twarogu z ziołami.

Roztoczański Szlak Winnic

Choć historycznie z winem w Polsce najbardziej kojarzy się Polakom województwo lubuskie, to warto wiedzieć, że tradycje winiarskie na Roztoczu sięgają już średniowiecza. Roztocze jest jednym z najcieplejszych regionów w naszym kraju, dlatego to doskonały teren do zakładania winnic. Na tę chwilę jest ich już kilkanaście i z roku na rok ta liczba systematycznie wzrasta. Winnice są położone na wzgórzach, z których można podziwiać malowniczą okolicę. Winiarze chętnie oprowadzają po swoich włościach, opowiadając przy tym wspaniałe historie nie tylko o winieW tym regionie są produkowane wszystkie rodzaje wina od wytrawnych po deserowe. Prócz win gronowych m.in. ze szczepów johanniter, riesling, regent, seyval blanc, czy solaris,  Roztocze słynnie również z jakościowych win owocowych, bo ta część Polski znajduje się w ścisłej czołówce największych producentów porzeczek, agrestu i malin. 

Zamość - dlaczego warto odwiedzić go w sieprniu?

Podróżując po Roztoczu warto również odwiedzić Zamość. Obowiązkowym punktem turystycznym miasta jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Stare Miasto


Wielbiciele wina i roztoczańskiej kuchni regionalnej powinni zaplanować odwiedziny Zamościa w połowie sierpnia, kiedy to ma miejsce Festiwal Win Polskich i Produktów Regionalnych "W poszukiwaniu prawdziwego smaku". Rynek Wielki w Zamościu zmienia się na jeden dzień w winną stolicę Polski, gdzie można spotkać winiarzy z Roztocza oraz okolic i degustować wina ich produkcji. Na festiwalu będą również producenci innych tradycyjnych, naturalnych przysmaków regionalnych, m.in. sera, miodów, kiszonek, chlebów i ciast.

- A dzięki festiwalowi mamy możliwość poznania winiarzy z tego regionu i ich wyrobów w ciągu jednego dnia. To świetny pomysł na weekendowy wyjazd dla wszystkich wielbicieli win i kuchni regionalnych, również dla tych, którzy do tej pory nie mieli okazji się z nimi zetknąć - mówi Zuzanna Amarante, z Fundacji Winiarnie Zamojskie.

źródło : https://styl.interia.pl/podroze/news-polska-toskania-kusi-przyroda-i-winem-dlaczego-warto-odwiedz,nId,6044136

Ocena: 6
Komentarze
Dodał(a): Marian Dnia: 2022-05-27
Polecam